Dispozice vlastní studny nebo vrtu je obrovskou výhodou, a to nejen v samotné nezávislosti na přívodu vody, ale především v trvalé úspoře. Pohodlné zalévání zahrady a její údržba, ale i provoz domácnosti jsou však přímo odvislé od kvalitní domácí vodárny. Jak náročný je její provoz, na co si dát pozor a jak vodárnu udržovat?
Domácí vodárna ovlivňuje stálý tlak vody, bezporuchový chod, i kvalitu čerpané vody. Je tedy v zájmu vlastního pohodlí vybírat už od základu kvalitní soustavu. Vodárna totiž není jedním komponentem, ale naopak sestává z celého systému.
Hlavní dvojicí, která zasluhuje mimořádnou pozornost je čerpadlo a tlaková nádoba. Tlakoměr nebo zpětná klapka, to jsou díly pro vodárnu důležité, nicméně jejich případná porucha vás bude stát maximálně krátkou návštěvu technika a výměnu v řádech stovek korun. Totéž se týká instalačního materiálu. Vše se časem opotřebí, nicméně pokud vám bude vodárnu instalovat a servisovat lokální kvalitní firma, není třeba obávat se ani častých návštěv ani vysokých částek.
Největší položkou v rozpočtu vodárny je čerpadlo, a to je také položkou kritickou. Čerpadlo vhání vodu do systému, skládá se z mnoha mechanicky pohyblivých dílů a je v podstatě neustále namáháno. Životnost čerpadla určuje kvalita výroby, použitých materiálů, ale i zvolený výkon.
Vodárnu by vám měl sestavit odborný prodejce na základě přesných výpočtů. Optimální typ čerpadla určuje totiž výkon motoru, ale dále je nutné znát i vypínací a spínací tlak, počet sepnutí čerpadla za hodinu, počet odběrných míst, délka vodní trasy.
Výpočet je důležitý nejen pro výběr čerpadla s ideálním výkonem, ale i pro udržitelnost dobrého stavu celého zařízení. Čerpadlo a jeho chod ovlivňují mechanické nečistoty ve vodě, ale také špatně řízený provoz, například časté zapínání a vypínání.
Mylná je domněnka, že je lepší pořídit čerpadlo s vyšším výkonem. Vyšší výkon čerpadla povede logicky k vyšší spotřebě energie. Malý výkon pak nebude dostatečný pro zajištění potřebného tlaku v celé soustavě. Obě varianty jsou špatně a zkrátí životnost celého zařízení.
Tlaková nádoba není příliš rizikovou částí. Zpravidla ocelová tlaková nádoba je opatřená pryžovým vakem nebo kvalitní membránou (vyznačují se jako bezúdržbové). Musíte si dát pozor, aby byl maximální doporučený tlak větší než výkon vybraného čerpadla, případně instalovat přetlakový ventil. U této pasivní části vodárny stačí pravidelně kontrolovat správně nastavený tlak, popřípadě jeho vyrovnání. S touto drobnou úpravou si poradí i technicky nezkušený uživatel. Jediná závada, která se může vyskytnout je prasknutí vaku, ten je však možné vyměnit u membránových tl. nádob, ale membrána měnit nelze a je potřeba vyměnit celou nádobu. Obecně tlakové nádoby při správném nastavení a v suchém prostředí slouží naprosto spolehlivě i desítky let.
Dobré je také orientovat se v nabídce jednotlivých výrobců. Zdánlivě vhodné čerpadlo může obsahovat nekvalitní díly, ty však nevyhoví dlouhé životnosti s takovou garancí jako u ověřených výrobců. Některé produktové řady mohou překvapit a nabízí v relativně nižší částce velmi kvalitní vybavení a naopak, u některých výrobků zbytečně přeplatíte za značku. I zde vám nedocenitelné služby nabídne profesionální prodejce. Bonusově může zhodnotit konečný výběr i na základě referencí ostatních zákazníků a jejich zkušeností z reálného provozu a poruchovosti nebo naopak spolehlivosti vodáren.