Jak vybírat čerpadla do studny?

Dispozice vlastního zdroje vody je nespornou výhodou, která zajistí maximální soběstačnost užívaného objektu a navíc ušetří i nemalé prostředky. Náklady na vodu pro běžný provoz domácnosti zatěžuje nejen samotná spotřeba pro přímou konzumaci a vaření, ale i osobní hygienu, praní a úklid. Udržování zahrady nebo provoz vlastního bazénu přidává další vysoké částky. K zásobení vodou však nestačí realizovat vrt, důležité je vybrat dobře uzpůsobené čerpadlo. Jeho výběr ovlivní spolehlivý provoz a zaručí pohodlné využívání bez zbytečných úprav nebo omezení.

Ponorná čerpadla do studní a nádrží

Klasické povrchové čerpadlo dokáže zajistit čerpání vody zhruba do hloubky 8 m. U studen se však dosahuje i několikanásobně hlubšího vrtu. Čerpání vody je nutné vést jiným způsob. Ponorné čerpadlo vodu nenasává, ale prakticky vytlačuje nad sebe. Dosahuje tak optimálního výkonu a perfektně vyhoví jakýmkoli místním podmínkám. Čerpadla jsou vhodná pro čerpání jak užitkové, tak pitné vody. Malé rozměry umožňují instalovat čerpadlo s dostatečným výkonem i do relativně úzkých vrtů. Zařízení je plně uzpůsobené pro náročné prostředí, ve kterém bude dlouhodobě umístěno. Povrch tvoří nerezová ocel nebo jiný odolný materiál.

Základním parametrem pro výběr čerpadla je pak hlavně velikost, průměr vrtu. Realizace nového vrtu je vysokou investicí a o konečných nákladech rozhoduje v podstatě každý centimetr. Čerpadlo musí vyhovět velikostně tak, aby jej bylo možné bezpečně spustit, a v případě potřeby vytáhnout, aniž by se na několika metrové cestě jakkoli vzpříčilo. Dalším důležitým parametrem je dosahovaný průtok a výtlak. U některých podloží je důležité také brát ohledy na výskyt abrazivních částic. Například písek může časem způsobit předčasné opotřebení, pro rizikové vrty je lepší volit dražší, ale odolnější čerpadlo, které vyhoví i náročnějšímu zatížení.

Investujte do kvalitních čerpadel, vyplatí se to

Ponorná čerpadla mohou být vybavena navíc i frekvenčním měničem. Komplet automaticky reguluje tlak vody a zajistí spolehlivé zásobování vodou i velkým objektům. Nemusíte se obávat poklesu tlaku vody při spuštění více kohoutků ani se přizpůsobovat. Frekvenční měnič vyhoví nárokům penzionů, hotelů, ale i výroben.

Dalším možným zlepšením je celonerezové provedení. Mimořádně kvalitní a pevný materiál bude zárukou letitého bezchybného provozu. Čerpadla se vyrovnají nejen se stálým působením vody, ale i rozdílnými teplotami a jejich výkyvy. Investice do vlastní studny nebo vrtu je rozumnou volbou, ochotně vám doporučíme vhodný typ čerpadla a seznámíme vás s možnostmi konkrétních typů. Současně s dodáním čerpadel vám nabízíme i odborné poradenství a kompletní sortiment příslušenství pro montáž.