5 tipů pro správné čerpadlo i domácí vodárnu

Vodní čerpadlo je prostě a jednoduše nezastupitelným pomocníkem. Nevelkou investicí můžete získat výhodu v nezávislosti a pohodlně čerpat vodu z vlastního vrtu nebo studny. Malé čerpadlo využijete i při údržbě zahrady a zefektivníte hospodaření s vodou záchytem vody dešťové. Jak ale vybrat to správné? Podle čeho vybírat a na co si dát pozor můžeme upozornit v tomto článku.

1.      Odkud budete čerpat vodu

Základním parametrem pro výběr čerpadla je samotný zdroj vody. Výkon čerpadla určuje především výškový rozdíl vody. Měli byste znát přesnou hloubku vrtu nebo studny a změřit také vzdálenost od vodního zdroje.

Výpočet sčítá výšku od zdroje vody k výtoku plus ztrátu 1 m výšky za každých 10 m délky vedeného potrubí. Dále je dobré ověřit potřebný tlak v místě spotřeby. Tedy podle typu spotřebičů, jako je pračka, myčka.

2.      Kvalita vody

I další bod je nutné velmi dobře ověřit. Čerpadla si poradí nejen s „čistou“ vodou ze studny, ale i s vodou splaškovou nebo dešťovou. Vy však musíte kvalitu vody definovat a konečný výběr čerpadla zohlednit.

Obecně platí, že pro čerpání pitné vody z vrtů jsou vhodná povrchová odstředivá nebo ponorná čerpadla. Ani voda zachytávaná v nádrži nevyžaduje speciální konstrukci. Stačí, aby bylo čerpadlo vybaveno sacím košem s jemnou mřížkou, která zabrání vniknutí nečistot do motoru čerpadla.

Splašková vody klade nejvyšší požadavky. Nutné je vybrat čerpadlo nerezové, vhodné jsou typy s přidaným řezacím zařízením. To rozdrtí hrubé nečistoty a vám dá vysokou garanci spolehlivého provozu opravdu za všech okolností.

Neerezové čerpadlo

3.      Povrchové nebo ponorné čerpadlo?

Povrchové čerpadlo nabízí větší mobilitu. Můžete jej mimo sezonu uklidit nebo vodu čerpat z několika různých zdrojů. Dokáže čerpat vodu až z hloubky 8 m, je tedy vhodné zejména pro nádrže.

Ponorné čerpadlo je instalováno pevně, je cenově dražší, ale vyvažuje to násobně větší odolností a životností. Je optimálním řešením pro hluboké vrty a celoroční provoz.

4.      Jak velký objem budete čerpat?

Důležitým parametrem pro výběr čerpadla je také objem vody. Doporučujeme pracovat s předpokladem, že se obecně nároky na objem čerpané vody zvyšují. Čerpadlo může obsluhovat nejen běžný provoz domu, ale vodu spotřebuje i myčka, pračka. Svůj díl ke spotřebě přidá dopouštění bazénu či pravidelná údržba zahrady. Zde je lepší očekávaný objem nadhodnotit.

Pro plynulé zásobování vodou v domě je nutné vybavit domácí vodárnu také tlakovou nádobou. Ta bude automaticky korigovat tlak v potrubí a zajistí správné spínání běhu čerpadla.

domácí vodárna

5.      Jak často budete čerpadlo používat?

A neméně důležitá je také frekvence využití. Četnost použití může oscilovat od víkendové chaty až po celoročně obývaný dům. Plastová čerpadla vyhoví občasnému použití třeba na zahradě. Pro trvalou zátěž je však jasným doporučením investice do nerezových zařízení.

Čerpadlo i do objektu bez elektřiny

Pokud hledáte čerpadlo pro objekt bez přívodu elektřiny, i zde se nabízí řešení. Kromě ruční pumpy, která má své retro kouzlo, můžete vybírat čerpadla vybavená malým benzínovým motorem. Poměrně lehká kompaktní čerpadla vám v mnohém usnadní práci, dají se snadno uložit i obsluhovat. Čerpají vodu až z hloubky 8 m, tedy pro řadu situací jsou ideálním a pohotovým řešením.

Zdá se vám doporučení příliš? Nejjednodušší je oslovit přímo profesionálního dodavatele nebo prodejce čerpadel. Zohlední vaše nároky, přiblíží konkrétní varianty a doporučí čerpadla i ze zkušenosti z provozu v reálném prostředí.