Vodní kámen draze platíme!

Úsazeninami vodního kamene jsou ohrožené zejména topná tělesa bojlerů, praček a myček, teplosměnné plochy průtokových ohřívačů a spirály rychlovarných konvic, které vodní kámen velice rychle obaluje. 
Vodní kámen se, na místech kde protéká teplá voda a kde se voda ohřívá, usazuje několika násobně rychleji než v místech kde protéká studená voda. 

Odstraněním vodního kamne usazeného na topných spirálách a topných těles můžeme ušetřit až 30% spotřebované energie potřebné k ohřevu vody! 

Vodní kámen funguje jako výborný izolant a zabraňuje prostupu tepla ze spirály (topného tělesa) do vody. Tím se zýrazně prodlužuje doba ohřevu a náklady potřebné na ohřev vody výrazně rostou! 
Proto je dobré tyto problémy co nejdříve řešit!

Odstranění vodního kamene

Nejčastější řešení je použít nějakou chemii (ocet, kyselina citronová, domestos ...), která usazeniny vodního kámene odstraní nebo naruší, ale nezabrání dalšímu opětovnému usazování. Je to nekonečný boj, který je finančně velmi nákladný.

Použítí (na pořízení a provoz drahé) chemické úpravny vody, které účinně odstraňují usazování vodního kamene, ale za cenu toho že nám z vody odeberou tolik potřebné minerály jako vápník a hořčík což také není úplně v pořadku. Je vědecky dokázáno, že je lepší konzumovat tvrdší vodu , než vodu měkčí a to právě z důvodu absence potřebných minerálů.

Posledním z řešení je fyzikální úprava vody magnetickým polem, která až 100% odstraňuje usazování vodního kamene a zároveň ponechává ve vodě všechny potřebné minerály. Toto řešení je stálé, finančně nejméně nákladné a zařízení bezúdržbové. Jedná se o jednorázovou investici s rychlým návratem.

Příznaky tvrdé vody a tvorby vodního kamene

 

  • bílé stopy vodního kamne na umytém nádobí, vodovodních bateriích, zástěnách sprchových koutů ...
  • zarostlé sprchy a trysky výřivých van, zarostlá topná tělesa bojlerů, průtokových ohřívaců, praček a myček, (stále se prodlužující doba ohřevu vody)
  • povlak na hladině čaje, mýdlo se špatně rozpouští, méně pění a snadno se omývá

To všechno způsobuje vodní kámen nebo-li tvrdá voda.