Jak vybírat vodní čerpadla?

Vodní čerpadla jsou výjimečně praktickým vybavením, která dovolí bezpečně a spolehlivě zásobovat domácnost vodou z vlastního zdroje. Kvalitní vrt vám ušetří významnou část rozpočtu a zajistí maximální soběstačnost. Čerpadla však můžou pomoci také pečovat o zahradu a využít záchytné nádrže na dešťovou vodu. Čerpadlo využijete i v případě čištění bazénu, nebo řešení následků zaplavení sklepních prostor.

Jakou vodu budete čerpat a z jakého zdroje?

Současní výrobci nabízí široké spektrum čerpadel na vodu, pro základní orientaci je důležité si předem stanovit účel pořízení zařízení. Obecně můžete rozdělit čerpadla na povrchová a ponorná. Zatímco povrchová čerpadla jímají vodu hadicí a dosahují účinnosti do hloubky maximálně 8 metrů, ponorná čerpadla dokážou vytlačit vodu pevným potrubím i z hlubinných vrtů.

Bazény a jímky - ponorná čerpadla

Dopravní výška 5-10 metrů je ideálním výkonem pro čerpání vody z nádrží nebo bazénů. Podle konstrukce si čerpadla poradí i s vodou mírně znečištěnou, tedy jsou vhodná pro zalévání, zavlažování, odvod vody z bazénu. Pokud máte k dispozici kopanou studnu, je možné čerpadlo napojit do sestavy s tlakovou nádrží a využít i pro rozvod vody v domě.

Ponorné čerpadlo pro studny a nádrže

Zahradní povrchová čerpadla

Povrchová čerpadla jsou jednoduchá kompaktní zařízení a patří k nejvyužívanějším. Poradí si se stejnou zátěží jako ponorná tlaková čerpadla, jejich výhodou je však snadnější manipulace a přenositelnost. Čerpadlo můžete využít na chatě, u rodinného domu, nebo bazénu, umístíte jej a zapojíte podle aktuální potřeby s minimálním omezením.

samonasávací čerpadlo

Silně znečištěná voda - kalová čerpadla

Vyprazdňování nádrží s užitkovou vodou, nebo čerpání objemu ze žumpy kladnou asi nejvyšší nároky. Kalová čerpadla jsou proto vybavena vysoce odolnou konstrukcí a přídavným mechanismem, který dokáže zachytit a rozdrtit i větší části nečistot. Čerpadlo se nezanáší a odolá působení i agresivních látek. Dokáže čerpat vodu i z extrémně náročného prostředí.

ponorné kalové čerpadlo s plovákem

Pokud tápete ve výběru čerpadla a rádi byste srovnali konkrétní parametry vybraných typů, můžete se obrátit na specializovaného prodejce. Ochotně vám doporučí vyhovující zařízení, před výběrem vás nasměruje k zařízení, které nejlépe vyhoví předpokládané zátěži, objemu i kvalitě čerpané vody. Součástí služeb obchodu jsou pak často i služby v dopravě čerpadla a jeho instalaci na místě, pokud toto konkrétní produkt vyžaduje. Společně s nákupem spolehlivého vybavení je vám garantovaný plný záruční i pozáruční servis.